Wróć na: 2013

Kąpiel

(+) Dodaj komentarz

Napisane 09.04.2013 przez

Zdarza się nierzadko, iż przed przystąpieniem do pierwszego samodzielnego wykąpania noworodka opiekunowie są z nerwów tak zlani potem, że sami bardziej potrzebują odświeżenia niż dzidziuś. No bo niby w szkole rodzenia wszystko wydawało się proste i logiczne, a próby kąpieli lalki nie ustępowały pod względem profesjonalizmu  wykwalifikowanej położnej, niby widziało się  w Internecie filmiki jak to kilkudniowy maluszek zanurzany w wodzie uspokaja się z błogim wyrazem twarzy, lecz jednak taki dzidziuś jest nieprzewidywalny i nie wiadomo co mu strzeli akurat do głowy, co mu się nie spodoba… W dodatku takie to kruche, bezbronne, nieporadne… Czy się nie wyśliźnie? Czy nie zmarznie? Czy nie zgłodnieje w trakcie dokonywania ablucji? Takie i inne pytania nie dają opiekunom spokoju.Aby ułatwić sobie zadanie i zminimalizować negatywne doznania (dziecku i sobie) dobrze jest solidnie się przygotować. Oto ważne wskazówki:
 

 1. Pomieszczenie kąpielowe powinno być nagrzane – zmarznięty dzidziuś to dzidziuś zły!!!
 2. Wanienka może być zwykła – mała lub nieco większa. Wstawia się ją do dorosłej wanny, stawia na podłodze lub stojaczku. Można też użyć bardziej „wypasionego” sprzętu w postaci na przykład komody kąpielowej.
 3. Aby dzidziuś się nam nie wyśliznął można sobie pomóc wstawiając do wanienki specjalny leżaczek kąpielowy.
 4. Woda w wanience powinna być odpowiednio ciepła, bo…. patrz pkt.1. Aby mieć pewność, że temperatura jest odpowiednia można użyć specjalnego termometru.
 5. Jako środka myjącego można użyć mydła (najlepiej kupić w aptece) lub jakiegoś olejku do kąpieli – wybór uzależniamy od rodzaju skóry dziecka, a jaka to skóra dowiadujemy się najczęściej po serii prób i błędów.
 6. „Szorować” maluszka można po prostu dłonią lub delikatną myjką – taka myjka stanowi też doskonałą zabawkę i urozmaicenie kąpieli (dzięki wyrazistym, kontrastującym barwom przyciąga uwagę nawet noworodków).
 7. Czasem mycie główki , zwłaszcza u starszych niemowląt, jest - delikatnie mówiąc – problematyczne… Niektóre drą się przy tym, jakby je ktoś ze skóry obdzierał… Aby sobie ułatwić to, jakże trudne, zadanie polecamy rondo kąpielowe lub specjalny kubek do spłukiwania głowy.
 8. Dla niemowlęcia 3m+ polecamy zabawki kąpielowe np. kauczukowe kaczkuszki bez dziurki, a na zabawki (by schły, a nie pleśniały) ażurowe siatki lub pojemniki.
 9. Po wyjęciu dzieciaka należy szybko otulić je ręczniczkiem, ponieważ… patrz pkt. 1. Takich ręczniczków warto mieć kilka, dość często maluchom zdarza się je posikać albo i gorzej… Można mieć w zapasie kilka sztuk.
 10. Kolejnym krokiem może być masaż olejkiem lub balsamem. Koniecznie należy pamiętać, by masujące dłonie były ciepłe, bo… patrz pkt. 1.
 11. Czesanie to istotny element rytuału kąpielowego, nawet jak nie ma jeszcze czego czesać ;) Dla najmłodszych najlepsza będzie szczotka z średniotwardym włosiem, starszym może się przydać i grzebień. Pielęgnacja główki sprzyja porostowi włosów i może zapobiegać ciemieniusze.
 12. Jeśli to wieczór, przyda się wygodny strój nocny – bawełniany pajacyk i śpiworek.

 
I już. Dzidziuś jest czysty i pachnący – polecamy do przytulania :)
 

Wszystko co niezbęde do kąpieli noworodka i małego dziecka znajdziesz w naszym sklepie

Dodaj komentarz

Autor*

Wpis*
Skomentuj