Wróć na: Marzec

Pościel dla dziecka - jaką wybrać?

(+) Dodaj komentarz

Napisane 06.03.2014 przez

Im młodsze niemowlę, tym więcej czasu spędza słodko śpiąc (w przeciwieństwie do jego świeżo upieczonych rodziców). Warto zatem wyposażyć łóżeczko maluszka w pościel wysokiej jakości – milutką i wygodną.

Pamiętajmy, że delikatne ciałko naszego dziecka wyczuje każdą niedogodność niczym królewna na ziarnku grochu. Poza tym, im bardziej maluch polubi swoją przestrzeń do spania, tym większa szansa, że nie będzie chciało zagarnąć naszej części materaca, czy naszej kołdry.

Zaczniemy od materaca: powinien być w miarę twardy, płaski, sprężysty i dobrej jakości – taki, który po kilku miesiącach nie odkształci się. Polecane są materace lateksowe, lub tak zwane – gryczano – kokosowe.

Materacyk należy oblec prześcieradełkiem – najwygodniejsze będzie takie z gumką (nie pomarszczy się, nawet jeśli dziecko jest małym, nocnym wiercipiętą), wykonane najlepiej z naturalnych materiałów. Nie mamy natomiast zaufania do wszelkich gumowych i ceratowych podkładek zapobiegających przemoczeniu łóżeczka w przypadku ewentualnej „awaryjki”. Mogą powodować pocenie się niemowlęcia i wynikające z tego podrażnienia skóry.

Poduszka jest niepotrzebna, a nawet niewskazana. Im dłużej dziecko będzie spało bez niej, tym lepiej. Jeśli już jednak zdecydujemy się na poduszkę, najlepiej by była ona płaska.

Przykrycie nie zawsze jest konieczne. Jeśli w pomieszczeniu jest ciepło, czasem wystarczy maleństwu ciepła piżamka/pajacyk. W cieplejszych pomieszczeniach polecamy też lżejsze otulacze i śpiworki np. Snoozbaby. Gdy jest nieco chłodniej – (a właściwie tak powinno być, gdyż idealna temperatura do spania to około 18 stopni) – polecamy dla młodszych bawełniane lub bambusowe rożki lub oddychające otulacze Lodger. Starsze dzieci można otulić pięknym, miłym kocem lub sprawić im komplet pościeli.

Bardzo polecamy też wszelkie śpiworki, gdyż z doświadczenia wiemy, iż rodzic może spać spokojniej mając pewność, że dziecko jest zawsze przykryte.

Jeśli maluch śpi niespokojnie - kręci się i turla warto zabezpieczyć szczebelki łóżeczka specjalnym ochraniaczem.  Uderzenie się np. w główkę prawdopodobnie nie będzie groźne, ale może wzbudzić dziecko ze słodkiego snu…

Dodaj komentarz

Autor*

Wpis*
Skomentuj