Wróć na: 2016

Jak wybrać dobrą butelkę dla dziecka?

(1) Dodaj komentarz

Napisane 28.01.2016 przez

Butelka do karmienia dziecka jest prawie zawsze nieodzownym elementem wyprawki niemowlęcia. Przydaje się nawet wtedy, gdy mama karmi wyłącznie piersią, bo zawsze trzeba brać pod uwagę różne przypadki losowe jak np. choroba wykluczająca karmienie, konieczność wyjścia mamy z domu na dłużej itp. Taka butelka z pewnością da mamie więcej swobody. Wystarczy odciągnąć pokarm, zostawić maluszka pod czułą opieką np. taty i wyskoczyć sobie na basen, na plotki, do kina lub gdzie tylko „dusza zapragnie”.
 


Kłopot w tym, jak dobrać butelkę aby – po pierwsze - maluszek zechciał z niej korzystać, a po drugie – by była wygodna w użyciu dla rodziców. Na co więc zwrócić uwagę?

1.Pojemność butelki. Warto zaopatrzyć się w co najmniej 2 butelki – małą i dużą. Mała (do około 150 ml) będzie bardziej poręczna na początek i potem, dla starszych niemowląt, które chętnie same trzymają butlę w czasie picia. Większa np. 270 ml lub nawet 360 ml przyda się, gdy wzrośnie apetyt dziecka, a także np. gdy na dłuższy, letni spacer trzeba będzie zabrać ze sobą większą ilość chłodzącego napoju.

2.Smoczek. Warto sprawdzić, czy producent do swoich butelek oferuje różne kształty i rozmiary smoczków (np. po to, by móc podawać różne rodzaje pokarmów, także kaszki i zupki). Każdy maluszek ma swoje preferencje i niekoniecznie każdy model smoczka mu się spodoba. Niektórym niemowlętom kształt, czy materiał wykonania jest obojętny, a znaczenie ma tylko odpowiednia do wieku i umiejętności ssania wielkość przepływu. Znamy jednak maluszki, które akceptują np. wyłącznie anatomiczne, kauczukowe smoczki lub tylko okrągłe, silikonowe. Wybierając butelkę warto zostawić sobie możliwość wyboru rodzaju smoczka, zwłaszcza, gdy nie wiemy, czym zaskoczy nas nasze dziecko.Rewelacyjnie szeroki wybór smoczków posiada w swojej ofercie firma Suavinex. Smoczki można dobierać w taki sposób, że jedna butelka będzie nieustannie dopasowywać się do wieku i potrzeb dziecka, by w końcu stać się kubkiem z ustnikiem i służyć maluszkowi do czasu, gdy nauczy się pić z tradycyjnych, dorosłych kubków.

3.Rodzaj materiału. Na naszym rynku najbardziej popularne są butelki plastikowe. Plusy: są lekkie i odporne na zniszczenie w czasie np. upadku. Minusy: mniej odporne na zarysowania, nie są ekologiczne. Coraz większą popularnością cieszą się butelki szklane – ekologiczne, nie wchłaniają zapachu jedzenia, nie odbarwiają się, ale są dość ciężkie i niezbyt odporne na upadki (chociaż szkło jest w nich grube i wytrzymałe jak na szkło oczywiście). Zawsze należy zwrócić uwagę na to, czy na pewno w składzie materiału butelki nie ma szkodliwych składników jak bisfenol A (BPA).4.Szerokość szyjki. Szeroka szyjka butelki jest bardzo wygodna, wówczas butlę łatwo jest umyć, łatwo napełnić, można dokładnie wymieszać jej zawartość łyżeczką, a nawet użyć jej jako miski i łyżeczką nakarmić maluszka.

5.System antykolkowy. Kolki mogą być powodowane nadmiarem powietrza połykanego w czasie jedzenia przez dziecko. Warto zwrócić uwagę, czy wybierana przez nas butelka ma specjalny system odpowietrzający.

6.Laktator. Dla mam karmiących piersią dość istotną cechą będzie dopasowanie butelki do laktatora. Warto sprawdzić, czy firma, którą bierzemy pod uwagę jeśli chodzi o kupno butelek ma w swojej ofercie także laktatory.

7.Możliwość mycia w zmywarce i używania w kuchence mikrofalowej. Nie są to cechy niezbędne, ale na pewno ułatwiające życie…

8.Wygląd butelki. Nie jest to oczywiście kluczowa cecha, ale już dawno dowiedziono, że otaczanie się pięknymi przedmiotami ma duży wpływ na nasze samopoczucie.


 

Kaśka

2019-10-26

Bardzo fajny artykuł :) miałam możliwość przetestowania kilku butelek, mojemu synowi najbardziej przypasowała nanobebe, ma bardzo ciekawy kształt :) TUTAJ można wygrać taką butelkę

    Dodaj komentarz

    Autor*

    Wpis*
    Skomentuj