Wróć na: Maj

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

(+) Dodaj komentarz

Napisane 30.05.2021 przez

Lato, czyli czas swobody, wakacji i dobrej, słonecznej pogody. W czasie wypoczynku na świeżym powietrzu, aby móc relaksować się bezpieczne, nie można jednak zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. Odnosi się to do skóry, ale także oczu. Latem często nosimy szkła z filtrem UV, dlatego dobierając takie akcesoria nie warto też zapominać o najmłodszych.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci to akcesorium które rodzice wybierają coraz częściej i to zarówno dla maluszków poniżej roczku, jak i dla starszych rozrabiaków, którzy nie tracą czasu w trakcie zabawy na placu zabaw. Oto dlaczego dziecięce okulary przeciwsłoneczne powinny być czymś więcej niż tylko uroczym dodatkiem do stroju.
 


W trosce o wzrok: okulary przeciwsłoneczne dla małych dzieci.


Okulary przeciwsłoneczne dla małych dzieci, w szczególności dla niemowlaków, powinny stanowić element letniej garderoby. Moment, w którym szkrab zaczyna stawiać pierwsze kroki i w czasie spaceru domaga się aby wyjąć go z wózka, to także chwila na dobranie dla niego szkieł ochronnych z wysokim filtrem UV. Zakres promieniowania UV to 200-380 nm, więc okulary z filtrem 400 będą blokować wszystkie fale o długości poniżej 400 nm, co pozwoli ochronić wzrok.

Szkodliwe promieniowanie UVA i UVB jest odpowiedzialne za uszkodzenia wzroku. Zwłaszcza latem, kiedy zdarza się, że patrzymy w kierunku słońca nieosłoniętym okiem narażamy się na nieodwracalne uszkodzenia oczu. Można im jednak skutecznie przeciwdziałać, nosząc okulary ze szkłami, które mają wysoki filtr UV.

Gorszej jakości okulary przeciwsłoneczne są zwykle wyposażone w szkła barwione, bez odpowiednich filtrów. Sprawia to, że mogą być jeszcze bardziej niebezpieczne niż nie noszenie ich wcale. Mając je na nosie swobodnie zwracamy twarz do słońca, przez co również narażamy się na uszkodzenie wzroku.

Najmłodsze dzieci, których wzrok wciąż się rozwija trzeba osłaniać przed ostrym słońcem. Kiedy jednak maluch zaczyna się bawić, na jego skórze powinna znaleźć się porcja kremu z filtrem, a na twarzy odpowiednie okulary.

Okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt w wieku powyżej 6 miesięcy mają charakterystyczną konstrukcję. Aby zapewnić bezpieczeństwo dziecku, są pozbawione ostrych krawędzi, zawiasów i śrubek. Oprawki oraz zauszniki są wykonane z niełamliwych i sprężystych materiałów. Dzięki temu okulary pozostaną na twarzy dziecka, a maluch nie zrobi sobie nimi krzywdy.


Ochrona przed promieniowaniem UV w każdym wieku – okulary przeciwsłoneczne dla dzieci


Wybierając okulary przeciwsłoneczne dla dzieci nieco starszych (w wieku powyżej 3 lat) również warto stawiać na jakość i dobre dopasowanie. Zajęty zabawą brzdąc nie będzie oszczędzał okularów, więc ich konstrukcja musi być wytrzymała, lekka i dobrze trzymać się na twarzy. Okulary zaprojektowane z myślą o kilkuletnich dzieciach są lekkie, a bardzo często pozbawione metalowych elementów czy ostro ściętych krawędzi. Najlepiej wybrać model, który będzie wyposażony w bezpieczne zawiasy wykonane z tego samego tworzywa, co oprawka. Ograniczy to możliwość uszczypnięcia skóry przy zaginaniu zauszników.

Dobierając okulary przeciwsłoneczne dla dziecka warto poszukiwać szkieł z wysokim filtrem i oznaczone wysoką kategorią, która opisuje przepuszczalność światła:
  • kategoria 0 – przepuszcza 80-100% światła
  • kategoria 1 – przepuszcza 43-80% światła
  • kategoria 2 – przepuszcza 18-43% światła
  • kategoria 3 – przepuszcza 8-18% światła
  • kategoria 4 – przepuszcza 3-8% światła,
 
Wśród szkieł kategorii 3 i 4 znajdziemy najwięcej wysokiej jakości okularów dziecięcych, które zapewniają optymalną ochronę wzroku najmłodszych.

Maluchy warto oswajać z noszeniem szkieł ochronnych już od najmłodszych lat. W końcu, za kształtowanie się zdrowych nawyków odpowiadają rodzice i ich przykład. Warto więc nie być gołosłownym, ale nosić okulary przeciwsłoneczne regularnie. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie wytłumaczyć naszej pociesze, jak ważna jest ochrona wzroku przed uszkodzeniami słonecznymi.

Dodaj komentarz

Autor*

Wpis*
Skomentuj