Wróć na: Wrzesień

Jaki aspirator najlepszy dla dziecka?

(+) Dodaj komentarz

Napisane 15.09.2017 przez

W poniższym wpisie postaramy się przedstawić możliwie najbardziej obiektywnie wady i zalety 4 różnych rodzajów urządzeń do pozbywania się wydzieliny z małych, dziecięcych nosków.

Jak powszechnie wiadomo zapchany nos u niemowlęcia jest wyjątkowo uciążliwym dla niego odczuciem. Nie może swobodnie oddychać, ciężko mu ssać mleczko, a w pozycji horyzontalnej coś spływa do gardełka powodując kaszel. Zdecydowanie warto zatem, w wyprawce noworodka uwzględnić aspirator. Jaki jednak wybrać?Gruszka tradycyjny aspirator
Wszyscy doskonale pamiętamy aspirator typu gruszka z czasów naszego dzieciństwa. Taka tradycyjna, kauczukowa często jest jednak odradzana przez pediatrów. Podobno jej siła ssania jest zbyt duża i może spowodować nadmierne wysuszenie śluzówki. Lepsze są gruszki silikonowe (ssanie jest mniejsze), których końcówki są tak skonstruowane, by nie wchodziły zbyt głęboko do nosków. Używając gruszki należy pamiętać, by ścisnąć ją pozbywając się z wewnątrz powietrza przed przyłożeniem jej do noska dziecka. Gruszka jest najtańszym z aspiratorów. Nie wywołuje hałasu, może więc być używana w nocy. Jest także mała i poręczna, przydatna na spacerach i w podróży. Niestety w przypadku gęstego kataru jej działanie bywa zbyt słabe.

Aspirator do ust
Cały mechanizm działania tego urządzenia oparty został na sile ssania rodzica – specjalna końcówka wędruje do noska dziecka, a rodzic przez wężyk zasysa wydzielinę. Oczywiście nie trafi ona do ust, ponieważ aspirator posiada specjalne wymienne filtry, jednak mimo to wielu dorosłych reaguje na tę czynność lekkim obrzydzeniem. Ciężko też zassać odpowiednio wydzielinę, gdy jest się samemu przeziębionym. Aspirator jest całkiem niedrogi, cichy, poręczny i łatwy w transporcie (zazwyczaj posiada etui). Przy silnym, gęstym katarze może nie wystarczyć.

Aspirator do odkurzacza
Najbardziej efektywny i szybki. Naprawdę dobrze oczyszcza nos dziecka, przynosząc natychmiastową ulgę.Urządzenie redukuje siłę ssania odkurzacza, więc jest teoretycznie zupełnie bezpieczne dla dziecka. Pojawiają się jednak głosy pediatrów, iż może powodować wysuszenie śluzówki, dlatego warto dbać o jej nawilżenie za pomocą np. wody morskiej. Aspiratory należą do średniej półki cenowej. Niestety przy ich używaniu konieczny jest hałas (niektóre dzieci się boją odkurzacza), więc używanie ich w nocy bywa kłopotliwe. Problematyczne jest także ich korzystanie z nich w czasie podróży, chociaż znamy rodziców często zakatarzonych dzieci, którzy wozili ze sobą na wakacje odkurzacz.

Aspirator elektroniczny.
Posiada mechanizm na baterie. Poręczny i przenośny, ale o najwyższej spośród innych cenie. Jest całkiem efektywny i szybki w działaniu,  ale należy nauczyć się nim posługiwać (koniecznie trzeba zapoznać się z instrukcją). Pracuje dość cicho, może być zatem używany nocą. Zazwyczaj posiada etui, często także wymienne końcówki o różnej grubości (dla dzieci w różnym wieku).


Szeroki wybór aspiratorów jest dostepny w Sklepie Madra Mama

Dodaj komentarz

Autor*

Wpis*
Skomentuj