Wróć na: Wszystkie

Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

(+) Dodaj komentarz

Napisane 20.06.2021 przez

Dla wielu rodziców elementem radosnego oczekiwania na pojawienie się dziecka jest przygotowanie pokoju dla nowego członka rodziny. Z pewnością najwięcej frajdy sprawi dobieranie kolorów ścian i dodatków, ale nie można zapomnieć, że pokój musi być przede wszystkim funkcjonalny. Wpłynie to bardzo korzystnie na komfort w czasie pielęgnowania dziecka.

Urządzając pokój dla niemowlaka warto zacząć od kwestii kluczowej, czyli doboru potrzebnych mebli i wyprawki. Dobra baza pozwoli nam na stworzenie miejsca, które będzie umożliwiało dziecku komfortowy wypoczynek, a dla rodziców – stanie się ułatwieniem przy pielęgnacji pociechy. Od czego zacząć?

Jak przygotować pokój dla niemowlaka?Jeśli to możliwe, postaraj się aby przyszły pokój dla niemowlaka otrzymał lekkie odświeżenie. Mowa tutaj o warstwie świeżej farby na ścianach, nowej tapecie oraz wszystkich niezbędnych naprawach. Nie jest to konieczne, ale zdecydowanie łatwiej przeprowadzić szybki remont miejsca dla dziecka, zanim pojawi się ono na świecie. Kiedy w domu pojawi się już mały lokator, hałas oraz dodatkowe zamieszanie są rzeczami, których rodzice starają się unikać.

Jeśli pokój został już odświeżony, można przejść do doboru mebli.

Kompletnego pokoju nie można wyobrazić sobie bez kompletu dedykowanych dla dzieci mebelków i sprzętów. Zabawki, bujaki i urocze hamaki do sesji zdjęciowych to jedno, ale zanim przyjdzie na nie kolej, warto zebrać podstawowy zestaw mebli dla niemowlaka, na który składają się:
 

  • łóżeczko dla dziecka

Jest to absolutna podstawa w pokoju niemowlaka. Łóżeczka dziecięce najczęściej występują w standardowych wymiarach 120x60 cm lub 140x70 cm. Zaletą sięgnięcia po większy model jest większa wszechstronność. Kiedy maluch podrośnie, większość łóżeczek można przekształcić w wygodny tapczanik.
 

  • komoda lub szafa

Być może nie myślimy o nich w pierwszej kolejności, ale to meble bez których organizacja i utrzymanie porządku w pokoju okażą się dość trudne. Stabilny mebel z szufladami lub modułowa szafa z półkami na kosze pomogą zebrać w jednym miejscu najpotrzebniejsze rzeczy i akcesoria.
 

  • fotel lub siedzisko do karmienia

Dedykowane miejsce do karmienia maluszka pomoże stworzyć z tej codziennej czynności, intymny moment między rodzicem a maleństwem. Ponadto, wygodne siedzisko zapewni komfort plecom. Dodatkowo, miejsce do karmienia warto także uzupełnić o specjalną poduszkę do karmienia, która zapewni wygodę maluszkowi i uchroni rodzica przed bólem barków i ramion.

Warto wybierać meble o prostej konstrukcji, ponieważ w ich przypadku najłatwiej będzie dobrać specjalne ochraniacze na kanty i brzegi – które okażą się niezbędne, kiedy tylko maluch zacznie samodzielnie chodzić i biegać.
Jak urządzić funkcjonalny pokój dla niemowlaka

To, jak urządzić funkcjonalny pokój dla niemowlaka, zależy od wspomnianej bazy. Mając już najważniejsze mebelki, można przejść do dalszej organizacji pokoju, uzupełniając go o dodatkowe elementy, zabawki i akcesoria.

Dobrze, aby w pokoju znalazło się miejsce na przewijak – jeśli nie w formie samodzielnego mebla, to przynajmniej w formie blatu lub płaskiej powierzchni, na której można ustawić przewijak z pianki.Inne, popularne akcesoria do pokoju dziecięcego to np. wszelkiego rodzaju przenośne nosidełka, takie jak np. kosz Mojżesza. To lekkie łóżeczko z uchwytami, które:

  • można wygodnie odstawić na dedykowanym do tego stelażu,
  • użytkować jako łóżeczko dla dzieci w wieku do 6 miesiąca życia,
  • wykorzystywać do kołysania dziecka,
  • łatwo przenosić – co ułatwia karmienie w nocy,
  • wykorzystać kiedy dziecko śpi w łóżku z rodzicami – leżąc w swoim łóżeczku maluch nie jest narażony na przypadkowe przygniecenie lub zepchnięcie z materaca.


Pokój można, rzecz jasna, uzupełnić również o zabawki, a w szczególności takie, które będą wspierać prawidłowy rozwój psychoruchowy dziecka. Jedną z takich opcji dla dzieci w różnym wieku może okazać się np. deska do balansowania. Coraz popularniejsze stają się także wiszące huśtawki i hamaki, w których maluch może drzemać lub bawić się zabawkami.


Pamiętajmy tylko aby zawsze sięgać po produkty certyfikowane, których konstrukcja spełnia rygorystyczne normy bezpieczeństwa.


 

Dodaj komentarz

Autor*

Wpis*
Skomentuj