Wróć na: Wszystkie

Kąpiel niemowlaka – poradnik

(+) Dodaj komentarz

Napisane 10.07.2021 przez

Kąpiel to istotny element w ciągu dnia – niestety, nie każde dziecko od razu podziela entuzjazm do kontaktu z wodą i ręcznikiem. Aby umilić zabiegi pielęgnacyjne warto zebrać komplet akcesoriów, które ułatwią cały proces i pomogą zarówno rodzicowi, jak i maluszkowi w uczynieniu z kąpieli wyczekiwanego elementu codziennej rutyny. Podpowiadamy w co się zaopatrzyć – zachęcamy do dalszej lektury!

Podstawa w czasie kąpieli czyli wanienka dla niemowlakaNie jest tajemnicą, że kąpiel najmłodszych dzieci powinna przebiegać z wykorzystaniem dedykowanej dla nich wanienki. Liczy się jej kształt, który jest kluczowy dla zapewnienia dziecku wygody i bezpieczeństwa.

Wanienka dla niemowlaka odznacza się:

  • profilowanym oparciem (jak w przypadku produktów Shnuggle, wykonane z miękkiej pianki),
  • wypukłością na dnie (które zapobiega przypadkowemu zanurzeniu dziecka w wodzie),
  • niewielką pojemnością (zaledwie kilka litrów wody, które wystarczą do obmycia ciała dziecka),
  • podwyższonymi ściankami (mimo iż wanienka przypomina większą miskę, ważne aby posiadała podwyższone ścianki, które pozwolą dziecku oprzeć plecki, ułatwiając rodzicowi mycie),
  • niewielką wagą (wanienka wykonana jest z trwałego plastiku, który łatwo jest przenieść w wybrane miejsce).


Pozostałe akcesoria do kąpieli dla niemowląt

Wanienka to baza, którą warto uzupełnić o dodatkowe elementy. Akcesoria do kąpieli dla niemowląt pomogą wygodniej i szybciej przeprowadzić kąpiel.
Najpopularniejsze akcesoria do kąpieli to np. kubek, przy pomocy którego można łatwo polewać maluszka wodą. W ten sposób znacznie łatwiej jest spłukać nadmiar mydła i szamponu, podczas mycia włosków. Wygodny uchwyt ułatwi przenoszenie naczynia mokrymi rękami.Do wanienki można także dobrać stelaż. Dzięki niemu naczynie znajdzie się wyżej, a rodzic będzie mógł wygodnie stać przy wanience, bez konieczności ciągłego pochylania się nad wanienką. Uchroni to przed bólem pleców i barków. To rozwiązanie, które szczególnie docenią mamy, które mają za sobą cesarskie cięcie.

Nieodzowne przy myciu całego ciała będą również:

  • myjki (silikonowe lub tekstylne) i gąbki,
  • odpowiednie kosmetyki o delikatnym składzie,
  • przybornik, w którym znajdzie się szczotka do włosów i akcesoria do obcinania paznokci (którymi najlepiej zająć się gdy są rozmiękczone wodą),
  • kosmetyczka do utrzymania porządku w drobiazgach – w domu i poza nim.


Komfort zaraz po wyjściu z wanienki – ręcznik kąpielowy dla niemowlaka

Do podstawowych akcesoriów zaliczyć trzeba także ręcznik kąpielowy dla niemowlaka. Zdecydowanie warto sięgnąć do delikatny i chłonny ręczniczek z wiskozy bambusowy lub z dodatkiem przyjemnej w dotyku bawełny. Naturalne włókna najlepiej zbierają nadmiar wody, bez wywoływania podrażnień na skórze dziecka.Ważny jest także wymiar ręcznika: modele dla dzieci mają wymiar 75x75 cm lub mniejszy. Dzięki temu dziecko nie zaplącze się w nadmiarowy materiał.

Pod ręką warto mieć również szlafroczek, ponczo kąpielowe lub ręcznik z kapturkiem, którymi można szybko owinąć maleństwo zaraz po wyjęciu go z wody. Brzdąc z pewnością doceni dotyk przyjemnego materiału na skórze. Komfortowe otulenie pomoże również łatwiej ukoić dziecko, które łatwo irytuje się w czasie kąpieli. Odpowiedni materiał okrycia zapewni ciepło, co szczególnie ważne jest w czasie chłodniejszych miesięcy.

Co jeszcze może znaleźć się na naszym wyposażeniu przy kąpieli? Rzecz jasna, zabawki do wody. Warto podsunąć maluszkowi kolorowe, pływające zabawki, dzięki którym jego uwaga nie będzie skupiać się na zabiegach pielęgnacyjnych. To dobra metoda, która ułatwia kąpiel, szczególnie maluchom stroniącym od wody. Ulubiona zabawka działa jako uspokajacz – gumowa kaczuszka z pewnością zachęci malca do spędzenia kilku dodatkowych minut na zabawie, bez obaw o krzyki i płacz.

Warto jednak sięgnąć po zabawki, których konstrukcja uniemożliwia przenikanie do wnętrza wody. Dzięki temu nie trzeba obawiać się o rozwijającą się wewnątrz zabawki pleśń, a jej czyszczenie nie będzie zajmowało wiele czasu.

Dodaj komentarz

Autor*

Wpis*
Skomentuj