Wróć na: Wszystkie

Bawełniane kocyki dla dzieci

(+) Dodaj komentarz

Napisane 30.07.2021 przez

Ogromną zaletą tego typu okryć jest ich lekkość oraz doskonałe właściwości termoizolacyjne. Sprawia to, że kocyk dla dzieci znajdzie zastosowanie zarówno zimą, np. jako dodatkowa warstwa do wózka, jak również latem – kiedy to pościel maluszka powinna być przewiewna. Jeśli nie wiesz po jaki model sięgnąć, zachęcamy do dalszej lektury.


Kocyki dziecięce – pierwsze okrycie dla noworodka

 


Jak szybko przekona się każdy rodzic, wybranie uniwersalnych akcesoriów pozwala uniknąć gromadzenia niepotrzebnych elementów i bałaganu wśród rzeczy dla dziecka. Z tego względu kocyk dla pociechy dobierany jest często z myślą o pełnieniu kilku różnych funkcji.

Bawełniane kocyki dziecięce można wykorzystać jako:

  • okrycie – do łóżeczka, wózka, fotelika, przydatne zwłaszcza wiosną, latem i wczesną jesienią,
  • zamiennik kołderki,
  • matę – do przewijania lub zabawy,
  • w charakterze ręczniczka – kiedy maluchowi trzeba wytrzeć buzię lub otulić go po kąpieli,
  • otulacz – do omotania dziecka.

Jeśli jednak chcemy aby wybrany kocyk pełnił także rolę otulacza, jego struktura powinna być nie tylko przepuszczająca, ale przy tym także elastyczna. O rozciągliwości decydować powinien także splot materiału, a nie dodatek syntetycznych włókien. Lekki materiał posłuży znakomicie do omotania dziecka w kokon, co zapewni mu ciepło oraz komfort – które malec kojarzy z bezpiecznym przebywaniem wewnątrz brzucha mamy. Kocyki-otulacze umożliwiają części maluszków łatwiejsze wyciszenie się i zasypianie, a także okazują się niezastąpione w czasie letnich spacerów oraz wyjazdów.


Bawełna czy włókno bambusowe – po jaki materiał sięgnąć

Skóra maluszków jest bardzo wrażliwa i podatna na powstawanie podrażnień. Oznacza to, że każdy materiał, który będzie miał z nią styczność, powinna odznaczać miękkość, delikatność oraz dobra chłonność – którymi odznaczają się m.in. stuprocentowa bawełna oraz wiskoza bambusowa.

Obecnie kocyki bawełniane dla dzieci bardzo często posiadają w składzie dodatek bambusa, lub też powstają z przędzy w której bawełna i bambus zastosowano w stosunku 1:1.

  • Bawełna odpowiada za trwałość materiału, odporność na uszkodzenia oraz znakomitą chłonność wilgoci i “oddychalność”, które są konieczne aby uchronić skórę dziecka przed odparzeniami,
  • Bambus odpowiada za niezrównaną miękkość, komfort termiczny, a także ceniony jest ze względu na swoje właściwości hipoalergiczne i antybakteryjne, dzięki którym idealnie nadaje się dla małych alergików.Kocyki dla dzieci i ich konstrukcja

Dobierając kocyki dla dzieci należy także zwracać uwagę na konstrukcję poszczególnych produktów. Pierwszy kocyk ma być w zamyśle przydatny od momentu przyjścia na świat, do ukończenia przez dziecko mniej więcej roczku. Kocyk nie może być zatem kupiony “na wyrost”, ponieważ nadmiarowa ilość materiału zawsze stwarza ryzyko zaplątania się w dziecka w tkaninę lub zarzucenia kocyka na buzię.

Kocyki dla najmłodszych są zwykle nie dłuższe niż 100 cm. W sprzedaży dostępne są kocyki w rozmiarze np. 75x100 lub 90x90 cm, co w zupełności wystarczy aby komfortowo otulić maluszka. Cienkie i elastyczne otulacze na lato bywają nieco większe (np. 120x120 cm), co pozwala omotać ciało dziecka dość ciasno, zakładając na siebie warstwy materiału.

W czasie zakupów zwracajmy także uwagę na strukturę koca. Modele ażurowe (jak np. te od marki Lullalove) zawsze okażą się nieco bardziej elastyczne niż kocyki o jednolitej strukturze (jak np. produkty Bamboom). Największą rozciągliwość oferują z pewnością kocyki-otulacze, których struktura jest dziana nieco luźniej, przez co materiał dobrze pracuje i dopasowuje się idealnie do ciała dziecka.

To po jaki kocyk sięgniemy zależeć będzie również od pory roku, w której będzie najwięcej użytkowany oraz od tego w jakich sytuacjach planujemy najczęściej z danego akcesorium korzystać.

Dodaj komentarz

Autor*

Wpis*
Skomentuj