Wróć na: Wszystkie

Poduszki dla niemowląt – czy warto?

(+) Dodaj komentarz

Napisane 10.08.2021 przez

Jak zaaranżować łóżeczko dla dziecka

Pierwszą i najważniejszą regułą w przypadku aranżacji posłania dla dziecka powinien być umiar. Kierując się troską rodzice mają tendencję do wkładania do łóżeczka zbyt wielu elementów – faktem jest natomiast, że im mniej zbędnych rzeczy otacza dziecko, tym lepiej. Pluszaki, dekoracyjne kocyki czy poduszki bądź ozdoby z drobnymi elementami są przez wielu specjalistów wskazywane jako czynnik zwiększający prawdopodobieństwo wystąpienia SIDS.

Na posłaniu dziecka powinno być zatem pusto. Dla komfortowego i bezpiecznego snu wystarczy odpowiednie okrycie – kocyk, kołderka, otulacz lub śpiworek oraz poduszka.


Czy poduszki dla niemowląt to konieczność?

Noworodki powinny spać na płaskiej powierzchni, najlepiej na pleckach. Na tym etapie rozwoju układ nerwowy dziecka wciąż się kształtuje – podobnie jak mięśnie szyi oraz kości. Poduszki dla niemowląt polecane są zatem dla maluszków nieco starszych, w wieku powyżej 12 miesięcy, które zaczynają się już samodzielnie obracać na bok w czasie snu.

Zanim jednak postawimy na płaską podusie do spania, warto zwrócić uwagę na produkty medyczne, takie jak specjalna poduszka stabilizacyjna dla niemowląt. Kości najmłodszych dzieci są wciąż miękkie, co oznacza że długotrwałe przebywanie w jednej pozycji może mieć negatywny wpływ na to w jaki sposób kształtuje się czaszka malucha. W ciągu doby dziecko przesypia nawet do 20 godzin, budząc się na karmienie. Profilowany kształt poduszki zapewnia odpowiednie podparcie dla głowy i karku, chroniąc w szczególności przed spłaszczeniem czaszki.


Stabilizacyjna poduszka dla niemowląt – jak działa oraz jak ją dobrać

 


Wyprawka dla dziecka powinna odznaczać się wysoką jakością, co naturalnie tyczy się także takich elementów jak pościel do łóżeczka. W ofercie sklepu Mądra Mama zebraliśmy produkty marki Mimos, wśród których dostępne są stabilizacyjne poduszki dla niemowląt. Odznacza je wgłębienie, w które wygodnie wpasowuje się główka dziecka. Stanowią one produkt medyczny, którego zadaniem jest:

  • zminimalizować nacisk główki na podłoże (materac),
  • wsparcie dla wciąż miękkich kości czaszki,
  • umożliwienie swobodnego poruszania głową i szyją,
  • zapewnienie właściwego podparcia dla kręgosłupa.


Ważne aby poduszka ergonomiczna dla niemowląt była dobrana względem obwodu główki dziecka, a także aby była wymieniana na większą w miarę tego, jak maluch się rozwija:

  • rozmiar XS przeznaczony jest dla dzieci o obwodzie główki mniejszym niż 37 cm (0-2 miesięcy),
  • rozmiar S przeznaczony jest dla dzieci o obwodzie główki 36-42 cm (0-10 miesięcy),
  • rozmiar M przeznaczony jest dla dzieci o obwodzie główki 42-49 cm (5-18 miesięcy).


Poduszki dostępne są w kilku wariantach, z których maluch może korzystać albo w łóżeczku, albo w czasie podróży, co umożliwia z kolei:

  • model P przeznaczony dla dzieci o obwodzie główki 36-42 cm (0-10 miesięcy).

To poduszka, która ze względu na swoją konstrukcję przeznaczona jest wyłącznie do stosowania w wózkach, bujaczkach i fotelikach samochodowych. Wszystkie produkty Mimos posiadają nowoczesne wypełnienie o hipoalergicznych właściwościach, wykonane z syntetycznych mikrofilamentów. Poduszki są dzięki temu bardzo przewiewne, o czym świadczy certyfikacja potwierdzająca bardzo wysoką przepuszczalność powietrza (DIN EN ISO 9237).

Dobierając poduszkę dla dziecka nie można także zapomnieć o dopasowanej do niej poszewce. Ważne jest aby idealnie przylegała ona do poduszki i była zamykana na kryty, bezpieczny zamek. Mimo iż poduszki z syntetycznym wypełnieniem nadają się do częstego prania, warto także regularnie zmieniać poszewkę, która może gromadzić w sobie bakterie i roztocza. W wyprawce warto skompletować przynajmniej dwie lub trzy poszewki, aby zawsze mieć pod ręką wypraną i gotową do użytku sztukę.

Dodaj komentarz

Autor*

Wpis*
Skomentuj