Wróć na: Wszystkie

Kocyk dla dziecka: bawełna czy bambus?

(+) Dodaj komentarz

Napisane 01.09.2021 przez

Każda mama troszczy się o swoje dziecko i chce dla niego jak najlepiej. Z tego względu wybierając wyprawkę dla mającego pojawić się członka rodziny robi to niezwykle starannie, zdobywając informacje, czytając porady, przeglądając fora i internetowe grupy dla młodych rodziców. Trendem ostatnich lat jest korzystanie z naturalnych surowców: są one najbardziej bezpieczne i dla dziecka, i dla środowiska. Jeśli chodzi o tekstylia, czyli np. kocyki, w sklepach z wysokiej jakości produktami dla dzieci znaleźć można przede wszystkim te wykonane z bawełny, przędzy bambusowej i wełny lub z mieszanek tych włóknin. Jaki kocyk dla dziecka w takim razie wybrać?

Kocyk bawełniany dla dziecka i jego zalety


Kocyk bawełniany dla dziecka pewnością powinien znaleźć się w wyprawce noworodka. Bawełna to naturalne włókno roślinnego pochodzenia, bardzo miękkie w dotyku, świetnie absorbujące wodę, jest przewiewne i wytrzymałe. Należy zwrócić uwagę, że dla maluszka najlepsze będą tkaniny z bawełny organicznej, które posiadają więcej plusów niż zwykłe koce. Taka bawełna uprawiana jest bez syntetycznych nawozów, pestycydów i fungicydów. Dzięki temu powstają zdrowsze produkty dla konsumentów, a jednocześnie bardziej bezpieczne dla ekosystemu.

Kocyki dziecięce wykonane z bawełny organicznej są również trwalsze, ponieważ włókna nie były narażone na działanie ostrych syntetycznych chemikaliów, które mogą rozkładać włókna naturalne. Bawełna uprawiana metodami ekologicznymi jest często bardziej miękka niż bawełna uprawiana konwencjonalnie, ponieważ jest zbierana ręcznie, a nie maszynowo.

Czy warto wybrać kocyk bambusowy dla dziecka?

Sięgnąć po kocyk bawełniany czy bambusowy? Zwolennicy artykułów dziecięcych wykonanych z bambusa będą zachwycać się ich zaletami, do których należy między innymi fakt, że tkanina bambusowa jest niezwykle miękka, czasem bywa pod tym względem porównywana nawet do kaszmiru. Produkty bambusowe są również znane z uwagi na ich właściwości przeciwdrobnoustrojowe, redukujące nieprzyjemny zapach i antyalergiczne.

Kocyk bambusowy dla dziecka może służyć także jako ręczniczniczek dla pociechy, ponieważ ma silne właściwości chłonne, a także może stanowić ochronę przeciwsłoneczną, ponieważ nie przepuszcza promieni UV. Kocyki z bambusa nadają się także na każdą porę roku, ze względu na właściwości termostatyczne (w cieple – chłodzące, w zimnie – ogrzewające).

Czy kocyk wełniany będzie delikatny dla skóry dziecka?

Wełna jest doskonałym materiałem na kocyki: rewelacyjnie grzeje, nawet gdy jest mokra, posiada właściwości antybakteryjne i antyalergiczne, nie brudzi się tak szybko, jak inne tkaniny, jest oddychająca, a także pochłania wilgoć i odprowadza ją na zewnątrz. Panuje jednak przekonanie, że kocyki wełniane „gryzą”. Być może te ze zwykłej wełny nie sprawdzą się w przypadku wrażliwej skóry niemowlęcia, ale producenci koców dla dzieci wykonują je najczęściej z wełny merynosa, a ta jest niezwykle miękka i delikatna.

Takie kocyki idealnie sprawdzą się w trudniejszych, zimowych warunkach, zapewniając twojemu dziecku komfort termiczny, ale można używać ich także w czasie pozostałych pór roku ze względu na wyjątkowe właściwości wełny.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając kocyk dla dziecka?

Poszukując kocyka dla niemowlęcia warto zwrócić uwagę także na inne niż sam materiał aspekty związane z jego produkcją. Bardzo istotne jest, by na przykład w czasie produkcji przędzy unikano używania zbędnych chemikaliów lub by barwniki nie zawierały toksyn. Chemiczne substancje w tkaninach mogą wywoływać alergie, podrażniać, a nawet działać rakotwórczo. Z tego względu dobrze jest wybrać produkty posiadające certyfikaty gwarantujące ich jakość i bezpieczeństwo dla dziecka. Na przykład produkty polskich firm Lullalove i Martello, które znajdziecie w naszej ofercie posiadają certyfikaty takie, jak: The Woolmark Company, Oeko-tex standard 100 lub GLOBAL ORGANIC TEXTILE STANDARD.

Ile kocyków przyda się w wyprawce niemowlęcia?

Kompletując produkty niezbędne dla małego dziecka warto zakupić 2-3 kocyki. Przyda się minimum jeden cieńszy, który początkowo może służyć jako otulacz i przynajmniej jeden grubszy, którym będzie można okryć niemowlę np. w wózku, w czasie chłodniejszych dni. Warto mieć zawsze jeszcze kocyk zapasowy, na wypadek różnych „niespodzianek”, z których wszystkie niemowlęta słyną.

Dodaj komentarz

Autor*

Wpis*
Skomentuj