Wróć na: Wszystkie

Must have - otulacz bambusowy

(+) Dodaj komentarz

Napisane 20.09.2021 przez

W mediach często spotkać można zdjęcia niemowląt owiniętych kocykiem wraz z rączkami, przypominających nieco naleśnik. Taki widok jest rozczulający i wywołuje na twarzy uśmiech. Lecz czy w otulaniu chodzi właśnie o to, by dziecko słodko wyglądało na zdjęciach? Czy to z tego powodu otulacze dla niemowląt zazwyczaj znajdują się na liście ważnych elementów wyprawki noworodka, a często także na listach przedmiotów do szpitala dla nowonarodzonych dzieci? Oczywiście, że nie.

W co zatem otulić dziecko?

Otulanie noworodków praktykowane jest na całym świecie od wieków ze względu na wiele zalet. Pomaga uspokoić zwłaszcza bardziej emocjonalne noworodki sprawiając, że czują się tak bezpiecznie, jakby były w łonie matki. Ponadto otulacze dla dzieci minimalizują odruch Moro, czyli mimowolne wyrzucenie rączek w odpowiedzi na jakiś bodziec, np. nagły dźwięk (odruch Moro często wybudza noworodki). Otulone dzieci w czasie snu pozostają w pozycji na pleckach, co zmniejsza ryzyko SIDS, czyli nagłej śmierci łóżeczkowej. Otulacze polecane są dzieciom z problemami neurologicznymi (oczywiście należy je stosować po konsultacji z lekarzem maluszka). Istnieje także pogląd, że spowijane dzieci rzadziej płaczą z powodu kolki.

 


Odpowiedź na to pytanie jest zarazem prosta i trudna. Tak naprawdę możemy jako otulacza użyć prawie każdej tkaniny: najważniejsze by była ona odpowiednio miękka, poddająca się i by miała odpowiednie rozmiary. W sklepach dziecięcych spotkać można specjalne kocyki lub większe pieluszki np. muślinowe, które idealnie sprawdzą się w roli otulaczy. Można też spotkać specjalne otulacze dla niemowląt, które przypominają formą śpiworki. Są one wygodne, ponieważ zazwyczaj posiadają krój ułatwiający przewijanie niemowlęcia w nocy, dużo łatwiej także umieścić w nim dziecko niż spowić w kocyk, czy pieluszkę.

Jaka tkanina jednak sprawdzi się najlepiej jako otulacz?

Naszym zdaniem najbardziej praktyczny dla dziecka będzie otulacz bambusowy, zwłaszcza dla dzieci otulonych na całą noc. Wiskoza bambusowa ma szereg zalet, które sprawiają, że materiał ten wyróżnia się na tle innych. Przede wszystkim ma właściwości termostatyczne, dzięki którym dziecku będzie ciepło, ale nie za gorąco. Pieluszki i kocyki z bambusa są miękkie i poddające się, łatwo spowić w nie noworodka.

Otulacze bambusowe mają także właściwości antyalergiczne, działają antybakteryjnie i antygrzybiczo, chłoną wilgoć i błyskawicznie schną (dzięki temu, gdy niemowlę wyrośnie z otulania, produkt może służyć np. jako ręcznik). Wybierając producenta otulacza warto zawsze zwrócić uwagę, czy zadbał on o odpowiednie certyfikaty potwierdzające jakość i bezpieczeństwo np. barwników, czy materiałów używanych w procesie produkcji wiskozy bambusowej. W przypadku noworodków i małych niemowląt ma to niebagatelne znaczenie. W naszej ofercie znajdują się wyłącznie certyfikowane otulacze bambusowe najlepszych producentów.

Jak spowić dziecko w otulacz?

Najpierw należy ułożyć otulacz (najlepiej o wielkości co najmniej 75 x 75 cm) na kształt diamentu, czyli rombu. Górny róg trzeba zagiąć do wewnątrz (ta część znajdzie się przy szyi dziecka). Następnie połóż dziecko na plecach na otulaczu, główka powinna znajdować się poza materiałem (w miejscu jego zagięcia). Teraz przesuń rączkę dziecka do jego tułowia i lekko przytrzymaj, aby móc zawinąć pierwszy bok otulacza. Zawinięty róg włóż pod pupę niemowlęcia. Kolejnym krokiem będzie ułożenie drugiej rączki wzdłuż tułowia i podwinięcie dołu otulacza tak, aby zostawić dziecku dość miejsca na swobodne poruszanie nóżkami, co jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju bioderek noworodka. Dolna końcówka materiału powinna przykryć ramię dziecka i zostać zawinięta pod plecy. Został ostatni ruch, czyli naciągnięcie pozostałego rogu w taki sposób, by owinąć ciasno drugą rączkę. Materiał należy podwinąć pod pleckami i schować go w zagięciu tkanin na dole.

Do kiedy otulać dziecko?

Eksperci uważają, że otulacze dla niemowląt powinny być stosowane maksymalnie przez 2-3 pierwsze miesiące życia dziecka. Potem zaczyna ono naukę obracania się na brzuszek, potrzebuje zatem swobody ruchów. Zakupiony otulacz bambusowy w formie pieluszki lub kocyka może teraz służyć do tradycyjnego okrywania, jako ręcznik lub osłona przeciwsłoneczna.

Dodaj komentarz

Autor*

Wpis*
Skomentuj